obtemmy obtemmy
  • 14-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 4 pounds of walnuts and 8 pounds of chocolate chips, the total cost is 21$. For 2 pounds of walnuts and 3 pounds of chocolate chips, the total cost is $9. Find the cost for each pound of walnuts and each pound of chocolate chips.

Respuesta :

Otras preguntas

This is a science question i have. Plz help
how was slavery different from indentured servitude in north American colonies?​
What are the solutions of 3x2 + 15 = –6x? A) –1 ± i B) –1 ± 2i C) –2 ± i D) –2 ± 2i
The sum of two numbers is 53. The smaller number is 17 less than the larger number. What is the number?
The period of time during the French Revolution where enemies of the state were imprisoned and often beheaded by use of the guillotine was called _____. A) Rei
Can somebody help with these questions please Im being timed!!
5 markers cost $6.55. Which equation would help determine the cost of 4 markers
in the diary of Anne Frank who protects the family and brings them food A.) Miep and Mr.Kraler B ) Mr . and Mrs. VanDaan C.) Margot and Miep​ (english)
how many times can 2 go into 245​
A target has 4 rings on it. How many different ways could two arrows be distributed on it.