vinobimo14 vinobimo14
  • 11-10-2022
  • Mathematics
contestada

Ibu belanja kebutuhan sehari-hari, dia membeli telur dan nasi. Harga 3 kg telur dan 2 kg beras adalah Rp76.000,00,
sedangkan harga 2 kg telur dan 1 kg beras adalah Rp 47.000,00. Hitunglah harga 1 kg telur dan 1 kg beras!

Respuesta :

Otras preguntas

Why did the Netherlands seek independence from Spain at the end of the 16th century? Select the best answer from the choices provided. a.Because Philip II, the
The ability to acquire food on a regular basis meant that humans A) had less control over the environment B) could give up their nonadic way of life and live in
What type of race did Hitler believe in ?
Which organism provides energy to all other organisms in this ecosystem? A. prairie dog B. prairie grass C. vulture D. coyote
A codon ____________________________. A-codes for an amino acid B-is located on mRNA C-consists of three nucleotides D-All of the above are correct A?
division problems that equal 3 remainder 12
What is the theme of the Grasshopper and the Bell Cricket?
2/6 < ? select the three fractions that make this comparison true 3/6 2/8 2/4 2/3 1/6
idea that a country should focus on its own problems and avoid international commitments
what is a machines ability to convert input work to output work called