lesedib2011 lesedib2011
  • 13-10-2022
  • Mathematics
contestada

6. A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.
The 3-pound bags of oranges cost $4.
The 8-pound bags of oranges for $9.
Which oranges cost less per pound? Explain or show your reasoning.
(From Unit 2, Lesson 10.).

Respuesta :

Otras preguntas

What is king trying to say in this passage
The table below represents a linear function f(x) and the equation represents a function g(x): x f(x) −1 −3 0 0 1 3 g(x) g(x) = 7x + 2 Part A: Write a sentence
What is the value of x?
sketch the graph of y (x +3)2-4 and identify the axis of symmetry.
Solve the equation sin(x° − 20°) = cos(42°) for x, where 0 < x < 90. 22 62 68 28
which area of the colonies experienced. horrific witch hunt
Which is an example of complementary base pairing in DNA? A. thymine pairing with cytosine B. guanine pairing with cytosine C. adenine pairing with cytosine
Which if the following statements below is true for the following set of numbers? 42,15,36,51,65,28 a) the range is 65 and the midrange is 39 b) the range is 50
Edgar Allen Poe’s focuses on creating a single effect in his works. What single effect does he create in the fall of the house of usher
what is true about the solution of x^2/2x-6 = 9/6x-18