bs11983 bs11983
  • 13-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tricia buys 18 apples for $27. The total cost, c, of the apples is proportional to the number of apples, a, that she buys. How much does one apple cost? Create an equation using c and a to represent the proportional relationship.

Respuesta :

Otras preguntas

The mean of five numbers is 25, what is their sum?
How many packs of DVD's can you buy with 180 dollars if one pack costs 12 dollars?​
Which system of inequalities represents the graph?
(True/False) KM typically means the same thing across different types of businesses.
What is the impact of smartphones in our lives?
identify the zeros of the function belowThere are no answer choices I just need the zeros of the functions​
Please help me :)) 15 points (chemistry) Define substance and give two examples of things that are substances
y=0 Find intercepts. With good explanation.
The plane landed at the airport
In which number is the value of the red digit ten times as great as the value of the green digit