MiuIruma00000
MiuIruma00000 MiuIruma00000
  • 13-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tea that sells for $2.00 a pound is mixed with a different tea that sells for
$5.00 a pound to produce 40 pounds of a custom blended tea that will
sell for $4.25 a pound. How many pounds of the less expensive tea
should be used in the mixture?
(1) 10
(2) 15
(3) 25
(4) 30

Respuesta :

Otras preguntas

Question 1 of 10 Which sentence is best structured to emphasize the importance of one idea over another? A. Music is one of the most important things in the wor
Can someone please help me name all these? Write the common and IUPAC names of the following:
I need help with number 3
Help ASAP!! Do not solve the equation just state it please! If you translate both of these I will give you brainliest!! 1. Write the equation, eight more than t
What is 4⁹+ 4⁷ = I need help I can’t figure this out
PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS PLS
this is due by tonight pls- (two attatchments)
How do you solve this problem?
There is a man who has a lion, a goat, and a bundle of grass. He has a boat too. wants to cross a river. His boat is not very strong and therefore he can only t
Rift valleys form because of the movement of what?.