MiuIruma00000
MiuIruma00000 MiuIruma00000
  • 13-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tea that sells for $2.00 a pound is mixed with a different tea that sells for
$5.00 a pound to produce 40 pounds of a custom blended tea that will
sell for $4.25 a pound. How many pounds of the less expensive tea
should be used in the mixture?
(1) 10
(2) 15
(3) 25
(4) 30

Respuesta :

Otras preguntas

An atom contains 8 valence electrons this atom is probably a
Andy is wrapping gifts for his family. he ties 25 inches of ribbon around each gift. which function gives the relationship between the number of gifts ( g. and
Escoge la palabra que NO es una comida. Question 10 options: pasas picante pescado mariscos
Is a rabbit a primary consumer
what is mao zedong known for besides being an evil communist
Choose two people with opposing views on America’s role in the world during the period between 1890 and 1920.
A 12-ounce bottle of shampoo costs $4.20. a 16-ounce bottle costs $6.88. which shampoo costs less per ounce? how do you know
What value of k makes the equation true? (5a²b³)(6a^k(b))=30a^6(b^4) A)2 B)3 C)4 D)8
Use the graph to find the slope of the line. Tell what the slope means in this context.
Why did some colonists not want colonial freedom from Great Britain?