roseponce70
roseponce70 roseponce70
  • 15-10-2022
  • Mathematics
contestada

The unit cost, in dollars, to produce bins of cat food is $3 and the fixed cost is $17940. The revenue function, in dollars, is R(x) = −2x^2 + 409x

Respuesta :

Otras preguntas

Two complementary angles have measures of s and t. if t is less than twice s, which system of linear equations can be used to determine the measure of each angl
whats the beginning of life called
1) (1) The selling price (ii) The cost price (iii) Profit The marked price of an article is 15% above its selling price and the cost price is 25% less tha its m
Activity Now that you have learned about characteristics of a strong essay and had a chance to evaluate a sample, It's time to write one of your own. Revisit th
In the diagram, the amplitude of the wave is shown by: A B C D
Hello Help Plis…………..
how many different versions of a gene are carried in a single normal cell?
Pls help me I’m new at Geometry :/
need serious help with correction please please help me. 20. ¿Escribes el correo electrónico a su amigo? my answer:Si, le escribo el correo a su amigo. teacher
determine which of these are either noun-verb-noun , Noun-verb , noun-linking Verb-adjective , or Noun-linking verb-noun will mark fastest and correct answer br