melissa2389 melissa2389
  • 11-11-2022
  • Mathematics
contestada

A light bulb consumes 8400 watt-hours in 3 days and 12 hours. How many watt-hours does it consume per day?

Respuesta :

Otras preguntas

Assembly or production of finished products, producing the right amount of product, and ensuring that finished products meet specific quality, cost, and custome
Calculate the angle of depression from the top of the flag pole to point A. Give your answer to 1 d.p. A 34 feet 23 feet
As with reinforcement, there are two types of punitive operations. In ____________ contingent removal of an aversive stimulus reduces the likelihood that the re
Consider a standard 52-card deck of cards with 13 card values (Ace, King, Queen, Jack, and 2-10) in each of the four suits (clubs, diamonds, hearts, spades). An
Une correctamente las parejas. 1. enojado, -a dead 2. contento, -a mad 3. acostado, -a happy; content 4. muerto, -a in bed 5. sorprendido, -a surprised 6.
If you have 6 cars, but there is only room in your driveway for 3 cars, in how many ways can you arrange the cars in your driveway if: a. Order does not matter.
what is the cultural background of the protagonist in condensed milk
Calculate the speed of sound in air when the temperature is 20°C. 
A pen and a ruler cost $2.10. 2 such pens and 3 such rulers cost $4.90. Find the cost of one ruler.
The box survived the fall and is returned to the top of the building. More objects are put into the box, and the box with its contents now has a total mass of 9