emmanuelasantr3 emmanuelasantr3
  • 13-11-2022
  • Mathematics
contestada

A store sold towels that cost $5 each at 15% less than the cost. The overhead was 20% of the cost of each towel. What was the selling price of each towel? How much more than $150 did the owner lose if 95 towels were sold?

Respuesta :

Otras preguntas

Create a poem about flowers in 3 sentences.
Evaluate the expression when c=5 and d=42 d-6c
I need help! Can someone help me with these problems please!
Squere root Find the using division methos 15384
How many whole numbers there 0 to 10​?
the angle of incidence for a ray of light from air to water interface is 40 degree. if the ray travels through the water with a refractive index of 1.33, calcul
Practice Vocabulary Matching Logic Using your knowledge of the underlined vocabulary terms, draw a line from each sentence in Column 1 to match it with the sent
If all of this happened in Italy, Why do you think this was so important to Europe as a whole?
Identify four factors of production needed by Baker’s to produce bread and cookies.
There are two different mountains in the state of Washington that get record snowfall. One winter season, Mount Ranier received 1,224 inches of snow. Mount Bake