stoyanovaallie stoyanovaallie
  • 11-12-2022
  • Mathematics
contestada

You can spend at most $6 at the market. Apples cost $0.44 each, and pears cost $0.85 each. Let x be the number of apples and let y be the number of pears. Write an inequality that represents the numbers of apples and pears you can buy.

Respuesta :

Otras preguntas

In Spanish, I need to use ESTAR or SER for these fill-in-the-blank questions on my homework. Can someone help me? La familia de David no ____ de Chile. David _
A is the average of numbers x and y. find the value of y in terms of A and x
please help I don’t get it at all
How did tobacco impact America during the Columbian exchange
A baseball weighing 0.5 kg falls from the sky. You hit it with a bat with a force of 50 N at an upward angle of 45°. When hitting the ball, what is the net forc
What are the examples of transparent medium?a=Vacuum and clear air b=Fog and mistc=Oiled paper and muddy waterd=all of them​
what is a misdemeanor???
Subtract 10y - 8 from By 8y– 3.
Help please please help
BRAINLIEST AND POINTS ANSWER QUICKLY!!! How can energy transformation be demonstrated within a system?