leilaneedshelp2095 leilaneedshelp2095
  • 14-12-2022
  • Business
contestada

(Figure: Comparative Advantage) The opportunity cost of producing 1 unit of peaches for
Westland is:
A) 1 unit of oranges.
B) 1/4 unit of oranges.
C) 4 units of oranges.
D) 10 units of oranges.

Respuesta :

Otras preguntas

Nicki wants to name a computer file. The file contains the second draft of an essay on William Shakespeare’s play Romeo and Juliet. She wrote the essay for her
(x 2 + 4x + 8)(2x - 1)
In a short response of at least three complete sentences, define flash-forward and explain its effect on a traditional plot structure.
The sports drink G2 has 17 grams of carbohydrate in a 20 ounce bottle. How many calories does this provide from carbohydrate?
What is the simplified form of (1/x)-(2/x^2+x) A)x-1/x(x+1) B)1-x/x(x+1) C)3-x/x(x-1) D)x+2/x(x-1)
when was the world war with hitler tooken place
A small child has a wagon with a mass of 10 kilograms. The child pulls on the wagon with a force of 2 newtons. What is the acceleration of the wagon?
Given two points find the slope using the slope formula (1,2) and (7,9)
which option best describes meter?
Gil's aunt cut his birthday cake into 32 equal pieces. Eighteen pieces were eaten at his birthday party. What fraction of the cake was left? A. 7/16 B.9/16 C.7/