kylie478317 kylie478317
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

A 500 g packet of Healthy Flakes costs €3.20.
A 750 g packet of Healthy Flakes costs €4.50.
Which size packet is the better buy?
Show all your calculations and explain your answer clearly.

Respuesta :

Otras preguntas

What is the nearest cent per ounce in a 24 oz box of corn flakes that cost $4.59
Which is cooled and compressed for transportation along pipelines?
Blank are where genes are found
The width of Florida is 4/5 of its length if the length of Florida is about 450 miles what is the approximate width
The right of the people to express their political views is protected in our government by A) 1st Amendment. B) 5th Amendment. C) 6th Amendment. D) 10th Amendme
What country is sometimes called the Emerald Isle? Also, why would the country have a nickname of Emerald Isle
-3(v+3)-4(v+2) simplify
the diagram to the right illustrates an embryonic stage of two organisms. which of the following can be determined by observing the embryos shown in the diagram
PLEASE HELP! Based on the graph, which of the following represents a solution to the equation? (−2,−3) (2, 1) (1, 2) (−3, −2)
A town has a population of 5000 and grows at 4% every year. What will be the population after 7 years, to the nearest whole number?