stevenc563 stevenc563
  • 13-01-2023
  • Mathematics
contestada

Hideki buys 2 sweaters for $18 each. He can use one of the following coupons :
Coupon 1: Buy one, get one 40% off
Coupon 2: 25% off entire purchase
Which coupon should Hideki use to get a better deal?

Respuesta :

Otras preguntas

What makes science different from other ways of study? A. Only science has theories B. Science is based o
A recursive rule for an arithmetic sequence is a1=−3;an=an−1+7a1=−3;an=an−1+7. What is an explicit rule for this sequence?
Where does "Higher total cost for 12 games" go?
Which of the following expressions is equivalent to -5.4 - (2.1 + 1.8)? -5.4 + -(2.1 + 1.8) -5.4 + (-2.1 + 1.8) -5.4 - (-2.1 - 1.8) -5.4 - (2.1 - 1.8)
Four major classes of organic compounds found in living organisms are proteins, carbohydrates, _____.
What is the result of isolating y2 in the equation below? (x - 2)^2 + y2 = 64
using moveable type for printing in Europe led to increased what
What is the conservation of energy?
A 2-quart carton of orange juice costs $9.44. What is the price per cup
Do ferns only grow in wet areas?