Keon80271 Keon80271
  • 15-01-2024
  • Business
contestada

For every 10 cents you lower the price below $1.50, you will sell 1,000 more packs. Suppose our fixed cost is $2,500, and each pack of gum costs you $0.20 to make. If the price is reduced to $1.10 per pack, what is the total profit given the increase in sales?

Respuesta :

Otras preguntas

Chanasia has 8.75 gallons of paint. She wants to use 2/5 of the paint for her living room . How many gallons of paint will chanasia use?
Explain how you can use an array to find partial products for 4×36
round 168,356 to the nearest ten thousand
What is the difference between absolute and relative chronology
Each pair of points lies on a line with the given slope. Find x and y.(2,4),(x,8); slope=-2
You build one raised garden box that is 12 feet by 6 feet and 10 inches tall.  The supply store sells garden soil in cubic yards.-How many cubic yards of soil w
The product of any two numbers is composite ( true/false) and why?
what is the counter example of when it rains it pours
Name the process in animals which require meiosis to take place
of the following organelles, which group is involved in manufacturing substances needed by the cell?