chees7738 chees7738
  • 16-01-2024
  • Mathematics
contestada

Sally feeds her cat gourmet cat food that costs $1.24 per pound. She combines it with cheaper cat food that costs $0.40 per pound. How many pounds of cheaper cat food should she buy to be added to 5 pounds of gourmet cat food, if she wants the average price of her mixture to be $1.00 per pound?

Respuesta :

Otras preguntas

What does pie equal
When the limiting reactant in a chemical reaction is completely used, what happens to the reaction? The reaction stops. The reaction speeds up. The excess re
A balance is used to measure weight mass volume None of the above
What is being compared in the sentence, "The rain felt like small kisses on Rosemary's face?"
What decimal number is shown on this meter?
What is the next fraction in this sequence? Simplify your answer. 9/20, 21/40, 3/5, 27/40.....?
How many moles are in 20.50 grams of NH3? A. 3.4 x 10 -24 moles B. 1.23 x 1026 moles C. 1.204 moles D. 349.12 moles
How many times does 18 go into 50
Help a girl out, please!!A survey was conducted among 200 students of age groups 7–12 years and 13–18 years to find their favorite movie genre. The students had
What is the side length of a 12 sided polygon if the perimeter is 120 feet A. 10 B. 12 C. 60 D. 20