izabellagehler1 izabellagehler1
  • 16-02-2024
  • Mathematics
contestada

Gas in Canada is 1.69 Canadian dollars per Litre. Convert that to US dollars per
gallon. Use 1 USD = 1.34 CAD
2. Using the rate from question 2, if my car gets 25 miles per gallon, how much will it
cost me to drive from Cleveland to Toronto (292 miles)?

Respuesta :

Otras preguntas

Danny reads 4 pages of a book each day.After 12 days, hes still has 82 pages left to read.How many pages does the book have?
What is the abbreviation for the Appalachian mountain
A process with less than 100% efficiency is?
What did the geography of Greece helped create?
why did the United States avoid involvement in World War II until December 1941?
Describe the conditions necessary for the variance to have the value zero.
Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy
the bottom of a ladder must be placed 5 feet from a building. the ladder is 14 feet long. how far above the ground does the ladder touch the wall?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Describe the conditions necessary for the variance to have the value zero.