laneey875 laneey875
  • 12-03-2024
  • Mathematics
contestada

Find r'(t) if r(t) = 4ti + t²tj + ln(t²)k.
a) r'(t) = 4i + 3t²j + 2/t k
b) r'(t) = 4i + 2tj + 2/t k
c) r'(t) = 4i + 2tj + 1/t k
d) r'(t) = 4i + t²j + 2/t k

Respuesta :

Otras preguntas

There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beefcost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearestcent?
who was the main army general of the confederates during the civil war?who was the main army general of the union during the civil war?
how did the british punish the colonists for dumping tea into the boston harbor
What's a risk assessment
who was the main army general of the confederates during the civil war?who was the main army general of the union during the civil war?
what is 925 divided by 8 with remainders please help my homework is due tomorrow
what does dna replication mean?
how many people does it take to pull a wagon?
What's a risk assessment
what is a sentence for laughable