alyssahaines8346 alyssahaines8346
  • 13-03-2024
  • Mathematics
contestada

A grocery store is packaging a 150-pound quantity of its special rice blend, which costs $4.95 per pound to make. It is made up of wild rice at $6.45 per pound and long grain brown rice at $3.95 per pound. How many pounds of each should be used to make the blend?
1) pounds of wild rice
2) pounds of long grain brown rice

Respuesta :

Otras preguntas

factor completely4a+4b+4c
what is phosphorylation ?
Translate the word phrase into a math expression.  nine more than five times a number                                           A. 9 > 5n B.
when i was two, my brother was half my age now i am 100. what is my brothers age
Hydrangea plant's petals change to which colour on the addition of acids?
what is photonasty??
Density is calculated by dividing the mass of an object by its volume. Please select the best answer from the choices providedTrue or false
CONSIDER A TRAIN WHICH CAN ACCELERATION OF 20CM/SEC AND SLOW DOWN WITH ACCELERATION OF 100 CM/SEC FIND THE MINIMUM TIME FOR TRAIN TO TRAVEL BETWEEN THE STATIONS
what are the end products of fat digestion
Where is the oldest peice of money?