alexismarie7244 alexismarie7244
  • 12-04-2024
  • Business
contestada

A Big Mac costs 400 rupees in India. A Big Mac costs $5.00 in the United States. If you use the Big Mac as a "basket" to measure the price level in a country, according to purchasing power parity, What is the exchange rate between the Indian rupee and the US dollar?

Respuesta :

Otras preguntas

how did rhe middle age effected Europe?​
Which of the following is used to show trends such an increase in data over time? A. Line B. Bar C. Table
a+5 ≥ 3-a solve inequality i know the answer it is -1 but i do not know how to get -1 help.
Phoebe has a bag of 84 marbles. There are 12 red, 16 blue, 35 yellow, and 21 green marbles in the bag. If you pulled a marble 260 times (assuming you return the
how is the functional force produced?
What part of speech is the word in italics? Shelly's beautiful dance thoroughly captivated the audience. Noun Verb Adverb Adjective
After buying school lunch, Terry has $4.40 left. If school lunch costs $2.50, how much did Terry have before he bought school lunch?
Fernando corto una barra de 10 1/2 kilogramos de jamon en porciones de 3/4 de kilogramo cada una y las empaqueto para su venta. En total cuantas porciones compl
Find the Sufrace Area​
I need help with 9-14. Please help meeeeee