abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

Parents of a 12 –year-old girl ask why their nonsexually active daughter should . receive the human papillomavirus (hpv) vaccine. the nurse should tell the pare
Soda is sold in aluminum cans that measure 6 inches in height and 2 inches in diameter. how many cubic inches of soda are contained in a full can?
Mike and tom debone chicken breasts for ted's chicken co. mike is new and can only debone 30 chicken breasts per hour by hand, while tom's experience allows him
If f(x) = 5 - 2x, then f-1(-3) =
Calculate the velocity displace = 3500km and time = 3 hours
Although the people of argentina were wary of their dictator, juan peron, they were willing to tolerate him because they loved eva peron and demanded she become
How did Conservative Americans react to the Cultural Changes of the 1920's ?
Please help ;-;!! Math Algebra (Image)
use substitution to solve the system 5x-3y=23 2x+y=7
what is 7y+4x=3 that is in slope-intercept form of the equation and is the perpendicular to the line that passes through the point of (-4, -7)