sarahkamithomas
sarahkamithomas sarahkamithomas
  • 12-05-2018
  • Mathematics
contestada

Naman paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store . Determine the cost of 3 eggs

0.09
0.29
0.28
32.14

Respuesta :

hardCOURT
hardCOURT hardCOURT
  • 12-05-2018
The answer is 0.28. 

You just divide 1.12 by 12 (1 dozen = 12) and multiply the answer by 3.

Hope this helps!
Answer Link
TheBusinessMan
TheBusinessMan TheBusinessMan
  • 12-05-2018
To find the price per egg divide 1.12 by 12 = 9.3333 cents per egg. Then to find the price of three eggs multiply 9.3 by 3 to get 28. Your answer would be C) .28
Answer Link

Otras preguntas

Methane (CH4) reacts with water (H20) to produce carbon monoxide (CO) and hydrogen (H2)
What is the value of x in the equation 4x-2(x+3)=8
what is a covalent bond​
What is virtual reality?
The temperature was -6F it rose so that the temperature was 0F
Convert 485 km to dm
Nick mowed about 3/5 of the school lawn yesterday. He mowed another 1/4 of the lawn this morning. How much is left to mow?
please do not comment if you don’t know the correct answer I am on a test , 21 points ! Godbless whoever answers
Match the words in the first column to their meanings in the second column and also to their synonyms from the text in the last column.
In an experiment, the condition that is manipulated by a scientist is the ____, while the condition that is measured is the ____. A. independent variable. . . D