dimplezz dimplezz
  • 14-05-2018
  • Mathematics
contestada

a 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 14-05-2018
To find the cost per one pound, we divide the total cost $222.50 by the total number of pounds (50 lb).

= $222.50 ÷ 50
= $4.45 per pound


ANSWER: Each pound of grass seed costs $4.45.

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

how do you put y=5-2x on a table with numbers -1,0,1,2?
how do you put y=5-2x on a table with numbers -1,0,1,2?
Which of the following mathematical expressions is equivalent to the verbal expression “A number, x, squared is 39 more than the product of 10 and x” ? F. 2x =
Select the approximate values of x that are solutions to f(x) = 0, where f(x) = -8x^2 + 8x + 5.
factor using ac-method and factor completely, 25x²-95x-20= ______ thanx for the help.
1/3 of something = 3
Select the approximate values of x that are solutions to f(x) = 0, where f(x) = -8x^2 + 8x + 5.
factor using ac-method and factor completely, 25x²-30x--40  (help)
a major objective of the south pacific forum founded in 1971 was? stopping the french nuclear testing or expanding the copra trade or reconciling diverse cultur
factor using ac-method,  15y+6y²-21= ________