michellerr
michellerr michellerr
  • 14-05-2018
  • Mathematics
contestada

A bag of coffee cost $9.85 and contains 16 ounces of coffee. how many ounces is it

Respuesta :

ezelle
ezelle ezelle
  • 14-05-2018
The cost per ounce can be calculated by dividing the cost of the bag by the number of ounces the bag contains. Thus, the cost per ounce can be calculated by writing $9.85 x16, which equals approximately $0.62 per ounce. HOPE I HELPED.
Answer Link
paige171 paige171
  • 14-05-2018
9.85 divided by 16 equals .62
Answer Link

Otras preguntas

When did hawaii become a territory of the united states?
From 1910 to 2010, what contributed to the increase in Georgia’s urban population
How did the explosion of the battleship maine contribute to the beginning?
Mario has a stamp album
What is ​ 0.63¯¯¯¯ ​ expressed as a fraction in simplest form? Please help me I give 30 points and mark as brainliest :)
Please help me with this one
Mutations in certain genes of bacteria cause them to be resistant to powerful antibiotics. What type of mutation is this for the bacteria? A: beneficial B: harm
You observed light passing through lenses and through a set of prisms. Why does refraction occur? Include your lab observations in your answer.
What effects, both short-term and long-term, did the colonization of Latin America have on the region?
If a company separates customers into categories and treats each group differently, what strategy is it using? A. Channel management B. Customer service C.