samiahnkhory samiahnkhory
  • 15-05-2018
  • Mathematics
contestada

If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Fluerie
Fluerie Fluerie
  • 19-05-2018
Hello there!

6.55 ÷ 10 = .655

1 pound would cost about $0.65
Answer Link

Otras preguntas

How do I factor x^2+4x+20
How many molecules are present in the following quantity 0.250 mole of H2O
I need help to make a slogan for palladium on the periodic table
what was the result of increased trade in the medieval ages??
how did the french revolution affect french society
solve the equation: -149=x^2-24x
Please help! the equation A=1/2bh gives the area A of a triangle, where b is the length of the base and h is the height Solve this equation for h
A local movie theater offers half-price tickets for students. The price is $12. On Thursday, 117 people went to see the new movie Arms of Steel. The movie theat
is there air resistance in space?........HELP!!!!!
what is the product of 4/5 and 5/12