autumnstewart98
autumnstewart98 autumnstewart98
  • 13-07-2018
  • Mathematics
contestada

NEED HELP ASAP John goes to Walmart and buys 10,000 popsicles for 2 dollars each. How much does John spend on popsicles?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-07-2018

You would do 10,000 multiplied by 2


This equals $20,000


Hope this helps and hope I get brainliest!


P.S. I really only need 2 more brainliest to level up from Ambitious, please help a guy out!

Answer Link
kanest
kanest kanest
  • 13-07-2018

Multiply the amount of popsicles John bought by the price of each individual popsicle:


[tex] 10000 \times 2 = \boxed{20000} [/tex]


John spent $20,000 on popsicles.

Answer Link

Otras preguntas

Create an equation in one variable with at least 4 operations. 6(7^-3x + 7^-2x) + 8 - 4 = 844x X 2 is what I have so far can someone correct me if I need to add
A metro theater has 20 rows of seats with 18 seats in each row
One side of a triangle is twice another. The third side is 8 inches and the perimeter of 26 inches. How long is each side?
Brooke has been asked to present on the topic below. Persuade students to participate in the annual seventh-grade Fun Run. What would be the most effective
Which of the following was Hitler’s first violation of the Treaty of Versailles? the German invasion of Poland, the German invasion of Czechoslovakia, the Germa
Escoge la respuesta correcta. ¿Cuál es el país responsable por el descubierto de Puerto Rico?
The exact structure of the atomic nucleus is unknown to scientists True or false?
Y= -x+5 substitute -3 for x
Why did some of the american indians of the great plains travel?
f(t)=3t-5 Find f(f(-6))