mari2411 mari2411
  • 13-08-2018
  • Mathematics
contestada

If 8 avocados cost 1.50, how much would 16 avocados cost ?

Respuesta :

crosez
crosez crosez
  • 13-08-2018

we are given that 8 avocados cost 1.50.

we want to know how much 16 would cost, which is 8 x 2

to find the cost of 16 avocados, multiply 1.50 by 2

1.50 x 2 = 3

you answer would be $3

Answer Link
BTS101016 BTS101016
  • 13-08-2018
Since you would multiply 8 by 2 to get 16, you would also multiply 1.5 by 2 to get the price for 16 avocados. The answer should be $3.

(That’s some cheap avocados)
Answer Link

Otras preguntas

how do you solve "z+ma=ba" solve for a
The oceans absorb carbon through three processes that draw atmospheric carbon dioxide into the oceans: the physical carbon pump, the biological carbon pump and
How do i solve for this? I forgot
What is an example of justice in the classroom
How did Gulliver reach the island of laputa??
Write the standard equation for the circle. center (-6 9) r=3 A. (X-9)^2+(y+6)^2=9 B. (X+6)^2+(Y-9)^2=3 C. (X-6)^2+(Y+9)^2=3 D. (X+6)^2+(Y-9)^2=9 Find the cent
Help! Please. I don't get this.
liam uses a machine that counts waves on a metal cable. The machine counts 25 waves in 2 seconds. what is the frequency of the wave?
As an adult and a parent of a 4-year-old child, camille has seen many children begin to cry when placed on the lap of the mall santa or easter bunny. when discu
What "nice thing did percy learn Dionysus had done? invited Rachel and Annabeth to Percys bday party. saved luke from Kronos. Cured Chris of his madness. or rep