thesurantyt
thesurantyt thesurantyt
  • 13-08-2018
  • Mathematics
contestada

50 POINTS
What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate?

A. $1.25 for 5
B. $0.25 each
C. $25 each
D. $0.50 each

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-08-2018

Hey there!

The correct answer would be B. $0.25

2.50 ÷ 10 = 0.25


Hope this helps!

Answer Link
akayla1205
akayla1205 akayla1205
  • 13-08-2018

The rate $2.50 is $0.25 for 10 items because if you insert into your calculator 2.5 divided by or / 10 you'll get your unit rate .25 also known as 25 cents.

>> So, your correct answer is B) $0.25 each.

HOPE THIS COULD HELP.

PLEASE MARK AS BRAINLIEST !

Answer Link

Otras preguntas

What makes cork Ireland so diverse?
What is the value of N? 5x4/5=n
michael plays 1/5 0f a song in 1/15 of a minute how much time will it take him to play an entire song
What are the numbers for Pi (Urgent)
why some people desian the Creoles did not have the quality of Spanish
Nixon's southern strategy won the support of what group of voters? A. Southern whites B. Union workers C. Southern African Americans D. The military
round 51.65 to the nearest whole number
how much taller is a meter stick than the love seat if love seat
what is the square root of 169
Does anyone know about the Big Bang theory? I need some help asking some questions 1) What would have happened if there were too much gravity during the Bi