jus2luveupdgu2t
jus2luveupdgu2t jus2luveupdgu2t
  • 14-08-2018
  • Mathematics
contestada

Amir paid $4.50 for 2 pounds of grapes. What is the unit rate for 1 pound of grapes?

Respuesta :

highwireact
highwireact highwireact
  • 14-08-2018

Since you're buying half as many grapes going down from 2 pounds to 1 pound, it makes sense that it should only cost half as much. Half of $4 is $2, and half of $0.50 is $0.25, so the unit rate for the grapes is $2.25 per pound.

Answer Link
gabi1987 gabi1987
  • 14-08-2018
The answer is 2.25 because it is half
Answer Link

Otras preguntas

What makes identifying minerals difficult even with a key?
A baseball pitcher won 60% of his games. How many did he win if he pitched 35 games?
How many satellites are in the GPS system? 24 15 1 29
I need help trying to determine the missing angle
The function f(x)f(x) is graphed below. Determine whether the degree of the function is even or odd and whether the function itself is even or odd.
No point in dreaming if you're alone No point in walking without the road No point in crying without that someone there beside you Saying it will be OK I'll tak
body parts away from the point of reference
Help me please I’ll brainliest u
Can anyone help me with these questions? TIA!!
PLS HELP ME! Joye has a circular garden with a diameter of 24 feet. If she uses 2 cups of fertilizer for every 10 square feet, how much fertilizer will Joye use