k12225 k12225
  • 14-08-2018
  • Mathematics
contestada

aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10.How much did each pencil cost?

Respuesta :

DeanR
DeanR DeanR
  • 14-08-2018

Let x be the price.

24 - 7x = 10

14 = 7x

x = 2

Answer: $2 per pencil


Answer Link

Otras preguntas

21 is 75% of what see answer
PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!
dad there a big python at the backyard​
Complete the description of the slope of the line that joins the points positive negative 0 undefined
algebra/algebra 2 The metric unit of force is the Newton (N) , which is kg⋅m/s2 . Convert 10 kg⋅cm/s2 to Newtons. 1×10−1 N 1×10−2 N 1×10−5 N 1×10−6 N
Why does Anthony choose to repeat the word honorable throughout the speech?
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month? –$31,363.75 –$5,018.20 $5,018.
¿Cuántas veces más grande es 5 x 106 que 5 x 102?
When Seaman was searching for Captain Lewis and the other men, he came across the Captains knapsack. Seaman took something from him, because Sea knew the captai
I know this isnt suppose to be here or any of that but this needs to be stop any where...ok now that i have your attention everyone needs to know this people al