kizim3811
kizim3811 kizim3811
  • 14-03-2016
  • Mathematics
contestada

who makes more money per hr sonya $417.96 worked 27 hrs. taylor $495.36 worked 32 hrs.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-03-2016
lets find the unit rate for each person.

Sonya:

$417.96 for 27 hrs

417.96 ÷ 27 = 15.48

$15.48 per hr

Taylor:

$495.36 for 32 hrs

495.36 
÷ 32 = 15.48

$
15.48 per hr

$
15.48 = $15.48

They both make the same amount of money per hr.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-03-2016
They both make the same amount of money $15.48 per hour... $417.96/27 = $ 15.48 $495.36/ 32= $15.48
Answer Link

Otras preguntas

12-[20-2(6^2/3•2^2)]
what is simple predicate in this sentence ? Most people find cockroaches troublesome?
126/399 in simplest form?
What is the answer to 3(x+7)+2 Also 16y-5(2y+3) Last one 7(s-2)-13 Thanks a lot means a lot :)
Give 5 examples each of mutualism, communalism, and parasitism.
14,37,60,83,.... What's the rest of the patern?
lymphatic system- is it open or closed? explain what it means
Birds have been observed puffing up their feathers under certain conditions. By trapping air between feathers, this behavior helps the bird do what?
Thu wants to play “Guess My Number,"she states. “When I triple my number and add five ,I get twenty-six.what is my number?" What is her number? Show how you kno
35 is what percent of 200?