kris10nicole kris10nicole
  • 14-03-2016
  • Mathematics
contestada

Prepackaged rolled oats cost $4.96 for a 42 ounce container. What is the unit price of the rolled oats?

Respuesta :

hannah4
hannah4 hannah4
  • 14-03-2016
Unit price=price per ounce

So divide $4.96 by 42 and round to the nearest tenth.

4.96/42=0.10

So unit price $0.10 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Mark and ________ went to the workshop. a- him b- himself c- he
Necesito 10 ejemplos de Analogía figurativas
-i Buenas tardes, señor!— Buenas tardes, Alica. ¿Cómo estàs? — Muy bien. ¿ _ _ _ _ _? A. Y tú B. ¡Buenos días, señor! C. ¡Buenas noches, señor! D. Y usted
Which statement best explains the effect of Kerouacs syntax on his own writing style
how did franklin d roosevelt’s new deal coalition affect african american voting patterns
Plz help fast!!!!!!!!!!
Identify a transformation of the function ƒ(x) = x by observing the equation of the function g(x) = m ⋅ x, with m > 1
What was the impact of the Civil War on the South’s African American population?
Which steps can be used in order to determine the solution to -1.3+4.6x=0.3+4x? A). Subtract 1.3 from both sides of the equation, add 4x to both sides of the eq
What geographical feature of Japan made the nation difficult to unify and govern