CertifiedBrainiac14 CertifiedBrainiac14
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for 1 Apple for $0.19

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-09-2018

We have to evaluate the unit rate for 1 Apple for $0.19.

The formula for unit rate is shown below.

[tex]\text{Unit rate }= \frac{\text{Cost of the prodcut}}{\text{Number of units}}[/tex]

Now, we have been given the cost of the apple is $0.19 and the number of unit is 1. Hence, using the above mentioned formula, the unit rate is given by

[tex]\text{Unit rate }= \frac{0.19}{1}\\ \\ \text{Unit rate }= 0.19[/tex]

Therefore, the unit rate is 0.19 dollars per apple.

Answer Link

Otras preguntas

Which human action lowers the water table
what would happen as a result of doubling the number of thylakoids on glucose production in a chloroplast
By what percent will a fraction change if its numerator is decreased by 20% and its denominator is decreased by 60%?
-2 1/5 ÷ -3/7? Please answer
Carlos and Juan are trying to determine which type of soap solution will make the biggest bubbles. They are testing three different bubble solutions. They use
How would you explain the term NORA?
Triangle MNP is an isosceles triangle with sides MN = MP = 3cm. Angle MPN is equal to 72°. The line NQ bisects the angle MNP. a. Prove that triangles MNP and N
Describe how you write a scientific name
2x+9=3312217.584plz help thanks​
HELP PLEASE!! Calculators cannot display repeating decimals. Calculators always round. Yuri's calculator displays decimals to 5 places. He uses his calculator t