ronynakkarpevmhz ronynakkarpevmhz
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

william sold 5 oven toasters and 3 rice cookers for 500$.if a rice cooker cost 20$ less than an oven toaster,find the cost of a rice cooker

Respuesta :

harshanmukund3825
harshanmukund3825 harshanmukund3825
  • 11-09-2018

Total price=$500 Let cost of cooker be x Cost of oven = x-20 So cost of rice cooker= 5(x-20)+3x=500 5x-100+3x=500 8x-100=500 8x=500-100 8x=400 x=400\8 x=50 So price of cooker=$50

Answer Link

Otras preguntas

Please help! Given: ​ ​△ACE, BD∥AE Prove: BA/CB=DE/CD
Find the equation of a parabola with a vertical axis and its vertex at the origin and passing through the point (-2, 3)
Why was Anne disappointed in Peter?
matt ran 8 laps in 1,256 seconds if he ran each lap in the same amount of time how many seconds did it take him to run 1 lap
Which word describes a goal that is poorly written? A. abstract B. clear C. honest D. attainable
a thesaurus is primarily used to look up what?
Help please 10 points
uma paid $42 for 6 pillows. what is the unit price? how much would 9 pillows cost
How does photosynthesis help to maintain homeostasis in plant cells?
A tool set is on sale for 424.15 the original price of the tool set was 499.00. What percent of the orignal price is the sale price