lisafrench636 lisafrench636
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake costs 16$ and the total cost of the order was 52$ what was the price of each cupcake

Respuesta :

cerlyn16
cerlyn16 cerlyn16
  • 11-09-2018

Let x be the price of a cupcake. There are 24 cupcakes so it will be 24x. Solution: 24x+16=52 24x=52-16 24x=36 Divide both sides by 24 X=1.5. The price of each cupcake is 1.5$

Answer Link

Otras preguntas

Which theme has the author explored in this passage? isolation immortality revenge slavery
Which type of organization has been important to China’s economic development?
Baxton courier services recently equipped all of its employees with electronic tablets in order to track the whereabouts of the shipments precisely. the cost th
can i get some sloppy toppy
Civil rights and equality have played a major role in American history. People have been fighting for rights based on gender, ethnicity, race, and other attribu
How would you describe the opposite of a hyperbole? A.The opposite of hyperbole is an overstatement. B.The opposite of hyperbole is an understatement. C.The opp
What did Napoleon’s armies do in Europe following the Congress of Vienna that helped encourage Nationalism?
Simplify the given expression below 2 over 2+5i
Is half the size of Earth, has two moons, and has an atmosphere of mostly carbon dioxide
Who wrote Sir Gawain and the Green Knight? Venerable Bede The author is unknown. Alfred the Great Hrothgar