phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

When do rocks crack and shift?
In what way was Harriet Beecher Stowe's book Uncle Tom's Cabin so important to the abolition movement? A It called for the emancipation of all slaves. B I
Jellyfish release the egg and sperm into the sea. The fertilized egg settles down on the sea floor and grows into a polyp. When polyps bud, they form a medusa,
In what way was Harriet Beecher Stowe's book Uncle Tom's Cabin so important to the abolition movement? A It called for the emancipation of all slaves. B I
a production cost that does not change as total business output changes
is 8/10 equivalent to 4/5
Carly just rented an apartment, and she will need to sign and date her lease. Which of the following is not a correct way for her to write out the date? A.2014,
What is the mantle made of?
The angles of a quadrilateral measures 80 degrees 100 degrees 100 degrees in this order. What kind of quadrilateral has this shape? How do you know?
an adjective for the root vis/vid