lo4091 lo4091
  • 12-09-2018
  • Computers and Technology
contestada

a pound of margarine costs $1.39. What is the cost of a kilogram of margarine

Respuesta :

UltimateStorm
UltimateStorm UltimateStorm
  • 12-09-2018

2.78$ because there are 2 pounds in a kilogram and 1.39 x 2 = 2.78

Answer Link

Otras preguntas

Dodder is a parasitic plant, which has roots for support and absorption of nutrients from the host plant. What kind of roots age these? a. haustorial rootsB) no
Defend or critique the following statement: “People who are unable to put aside their own interests should not be on teams.”
According to the author of "Hip-Hop Planet", which of the following increased as hip-hop music became more commercial? A. The assassinations of Africa American
Thelma thrifty went to her bank. She had a balance of $1209.76 in her savings account. She withdrew $131.44 and the teller credit her account with $6.67. What i
Explain how Mendel's experiments with seed color disproved the common belief of blending inheritance.
The sum of a number, 1/6 of that number, 2 1/2 of that number , and 7 is 12 1/2. Find the number
Jamal has owned his home for about 5 years. his refrigerator needs to be replaced and jamal is thinking about buying an energy star-labeled model that will save
Xiao bought ​ 4310 ​ gallons of gas that cost $2.50 per gallon. What is the total cost of the gas? Enter your answer in the box. $
The bake sale earned $83.48 during the 4 hours it was open. What is the unit rate?
An item costs $360 before tax, and the sales tax is $10.80. Find the sales tax rate. Write your answer as a percentage.