mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

write 60 as the sum of two numbers
In one year the Makati family drove the car 15,680 miles to the nearest thousand how many miles did they drive their car that year
What are some chemical changes that occur at school at home and in nature
I need help with this problem. Please answer and explain! (Ignore selected answer)
help for 50 pointssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
An object is at rest on an inclined plane. In which direction does the static friction force act? 1) Opposite to the direction of the gravitational force 2) I
1. ¿Cuál de estos verbos es irregular en el pretérito? a: querer b: hablar c: comer 2. ¿Cuál de estos verbos es irregular en el pretérito? a: escibir b: la
does anyone know how to do this? :/
What is meant by the statement "money is a medium of exchange"? A)Money is a measure of societal status.B)Money is a measure of a product's value.C)Money can
Completez la phrase en choisisant la bonne forme du verbe. 1. Aurelie et Isabelle (econtent ecountons ecoute ecoutez) la musique.