Upinthecloud
Upinthecloud Upinthecloud
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Chunky chocolate sells 2 pounds of chocolate for $3.00 How much will it cost to purchase 5 pounds of. chocolate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-09-2018

You need to find the price per pound of chocolate

$3/2 = $1.50

Now you need to multiply the price per pound by 5 to get the total cost

$1.50 times 5 = $7.50

The cost is $7.50

Answer Link
tsj2144 tsj2144
  • 12-09-2018

2 pounds is 3$ 4 pounds would be 6$ then add $1.50 for the 5th pound and you get $7.50

Answer Link

Otras preguntas

—Me llamo Lorenzo. —_____ —Igualmente. A. Bien, gracias. B. Me llamo. C. Mucho gusto. D. ¡Hola!
Mainland China is controlled by the Communists whereas Taiwan is controlled by
the ratio of the width of a rectangle to the height of the rectangle is
Correct this sentence by adding a comma soilders and prisoners of the civil war played baseball and they used it to help pass the time
If the volume of a cylinder is reduced from 8.0 liters to 4.0 liters, the pressure of the gas in the cylinder will change from 70 kilopascals to what?
List the five parts of active, critical listening.
Which persuasive appeal is being used in the following lines? For Brutus is an honourable man; So are they all, all honourable men A)Ethics B)Emotion C)Reas
How is 0.9 in a percent?
Which of the following expressions represents the lateral area of a right cone with r units as the radius of its base, l units as its slant height, and h units
Which compromise established that territory from the Louisiana Purchase above 36°30' would be free from slavery? Kansas-Nebraska Act Compromise of 1833