charlotte7716 charlotte7716
  • 13-09-2018
  • Mathematics
contestada

lynnette went to the coffe shop to buy coffe beans. she purchased 2.5 pounds of her favorite blend. This blend cost $8.50 per pound. how much did the coffee beans cost?

Respuesta :

ranchos
ranchos ranchos
  • 13-09-2018

The coffee beans cost $21.25 because $8.50 x 2.5 = $21.25

Answer Link

Otras preguntas

How was the landscape changed after 9/11?
sebuah prisma yang alasnya berbentuk persegi dimasukkan ke dalam tabung sehingga tepi-tepi pojok prisma berimpit dengan dinding tabung. Diameter alas tabung 14
In addition to possibly releasing harmful chemicals in the environment, mining is considered A. The most dangerous job in United States. B. The least dangerous
The term “white man’s burden” refers to
Use area model to explain the product 4.6 and 3. Write the product in standard form, word form and expanded form.
when is estimation is an effective way to determine an answer
What two ways of life developed in the southern colony's
Whats is the difference between high school and middle school.
What does a microscope enable people to do
Each one of the following sentences contains a clause. In which sentence is the clause used as an adverb? a. All of the delegates who have actual opinions shou