Ashley bought a drink from Starbucks for about $4 and three cake pops she spent a total of $19 how much did each cake pop cost

Respuesta :

The cake pop cost 5 $ ecch

Subtract the $4 cost of the drink from the $19 total, obtaining $15.

Then divide this $15 by 3, as Ashley bought 3 pops.  

$15

-----  = $5

3

Each pop cake cost $15.