midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

3. Draw a Lewis dot structure for sulfur trioxide. Please refer to periodic table below to help you formulate your answers.
Write each binomial as a product 8y^3-1
1. 2a2 - 2b2 2. 6x2 - 6y2 3. 4x2 - 4 4. ax2 - ay2 5. cm2 - cn2 6. st2 - s 7. 2x2 - 18 8. 2x2 - 32 9. 3x2 - 27y2 10. 18m2 - 8 11. 12a2 - 27b2 12. 63c2 - 7 13. x3
Pick a number from 1 to 5. enjoy the points
Ano ang iyong opinyon o pananaw tungkol sa isyu na iyon
A large e-commerce company is seeking to purchase office space in a commercial sector so it can expand a new operations division. In which of the following mark
Commonlit bullying in early adolescence answers
How does water heat Earth? 1)Water traps heat and holds it deep inside the ocean. 2)Water transports nutrients and waste. 3)Water carries heat from the equator
Cuánto equivalen 0.5 horas a segundos
in a circle of radius 36, fin the length of the arc spanned by a central angel of π/4 radians.