shelbyp2003
shelbyp2003 shelbyp2003
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

please help me on this math question

please help me on this math question class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 01-07-2019

Answer:

  $5.99

Step-by-step explanation:

Purchase amounts are rounded to the penny.

(3/4 lb)×$7.99/lb = $5.9925 ≈ $5.99

Answer Link

Otras preguntas

What was one reason Louis XIV supported the arts?A. He wanted to show his own importance..B. He believed in helping artists be successful.C. He wanted French ar
Which expression is equivalent to 8a + 20? (5 points) Select one: a. 4(2a + 20) b. 4(2a + 5) c. 4(4a + 16) d. 4(4a + 5)
Who were the first settlers to reach North America? How did they get to North America? What did they do once they reached North America?
QuestionThe solutions of the equation x? – 2 = x are0-1 and 2-1 and -2- 1 and22 and -2​
which describes European countries major reason for expanding their empires to control part of Asia and Africa in the late 1800s? The need for raw materials, fu
A state that is not subject to the control or power of any other state is considered ________
Please help me with this and thank you
Consider an electron with charge −e and mass m orbiting in a circle around a hydrogen nucleus (a single proton) with charge +e. In the classical model, the elec
Which types of service are most worthy of government funding
Two complementary angles are given by 2x and (3x-20). Find them