qsadada
qsadada qsadada
  • 12-10-2018
  • Mathematics
contestada



Write a function rule to represent the situation.


the total cost C for
g

gram
of
cheese
if each
gram
costs
​$3.09



Write a function rule using C and
g
as variables.


.. ​(Type an​ equation.)

Respuesta :

gpryzmenski gpryzmenski
  • 16-10-2018

Answer:

g(3.09)=C

Number of Grams of Cheese times 3.09 will = Cost

Answer Link

Otras preguntas

The Camp David Accords provided the framework for a treaty in which Egypt A. agreed to stop fighting against Iraq. B. agreed to help end the Iranian hostage cr
_______________ are long, detailed statements of the party's beliefs and goals that are written at the national conventions. A. Party platforms B. Legislative b
How to correctly translate these in french: Morseille-style shrimp stew.
In "death, be not proud." the speaker is addressing his words to
How was a Greek city-state different from a city
are the ratios equivalent 3 to 8 and 9:5
Contrasting How does internationalism differ from isolationism?
fact or opinion the price gas has grown to become too expensive
mrs.jackson bought 7 dozen eggs if each student is given the same out of eggs how many eggs are left
Which document, signed by King John in 1215, was important for the United States government