ryanzl1635 ryanzl1635
  • 13-10-2018
  • Mathematics
contestada

Susan's uncle from Japan promised to give her 41 g of gold. The local jewelry exchange will buy gold for $1286 per ounce.

Respuesta :

lazygenius514
lazygenius514 lazygenius514
  • 13-10-2018

Answer:

The answer is $1851.84.

Given data:

Gold Susan has = 42 g

Price of gold = $1286 per ounce

Price of gold Susan has = ?

Solution:

1 Ounce = 28.34 g

1 g = 1/28.34 ounce

41 g = 1/28.34 * 41

       = 1.44 Ounce.

Price of gold for 1 ounce      = $1286

Price of gold for 1.44 ounce = 1286 * 1.44 = $1851.84

Answer Link

Otras preguntas

b. (3x + 2) + (4y +3) c. (2x +1) + (4y +3) d. (4y +3) + 4 e. (3x +2) + 5x f. (4y +3) + 5x answer in simplest form by combining like terms
In order to pass this year math class Miriam needs to earn ar least an 82%. Write an inequality that shows the scores Miriam could get to pass her math class?
Dividing Polynomials.. I need these 5 answered
What specific communication skill do managers like to see in employees besides good speaking skills a. nonverbal skills b. listening c. delegating d. asking
A rabbit hopped 11 meters in 6 minutes. At that rate, how far did the rabbit hop in 8 minutes?
what functions do the organs of the urinary system perform
C=24x+80 R=44x anyone know the answer????????????
Compare the two ratios by entering >,<, or = in the box. 6:15 30:80
Can someone please help me
which Empire lasted only one hundred years and which lasted three hundred years