fdfvfvfv406 fdfvfvfv406
  • 13-10-2018
  • Mathematics
contestada

6 ears of corn for 1.80 what was the cost per ear

Respuesta :

PeytonStewart
PeytonStewart PeytonStewart
  • 13-10-2018

To get the cost per ear of corn, take the final price and divide it by the amount of corn you have.

$1.80 per ear of corn/ 6 ears of corn

1.80/6= 0.3

The cost per ear of corn is 30 cents per ear.

Hope this helps! Comment with any questions.

Answer Link

Otras preguntas

f(x) = 5x^2 + 2, find the inverse
When a primary oocyte undergoes meiosis, it forms four cells. How many cells develop into functional gametes
Which set of numbers could represent the lengths of the sides of a triangle? A. {3,4,8} B. {8,11,19} C. {11,5,5} D. {19,16,20}
In Langston Hughes'poem, which of the following is not something the composer says he is going to put into hismusic​
Name for a channel containing both craft and cooking.Please fast
The HCF of 56, x and 154 is 14 and their LCM is 4312. Find the smallest possible integer x
The rock and meterstick balance at the 25-cm mark, as shown in the sketch. The meterstick has a mass of 1 kg. What must be the mass of the rock? (Show work).
Suppose you wanted to monitor a pH change between 8.7 and 7.7. Which indicator would be most appropriate
QuestionAn airplane is traveling at a constant speed of 585 miles per hour. How many feet does it travel in 6 seconds? Rememberthat 1 mile is 5280 feet.​
what is the solution of x^y=y^x and y=2x?