rindraon5947 rindraon5947
  • 15-10-2018
  • Mathematics
contestada

Selena bought 5.62 pounds of meat for $3.49 per pound. What is the total cost of the meat

Respuesta :

MrsStrong
MrsStrong MrsStrong
  • 12-01-2019

Answer:

$19.61

Step-by-step explanation:

To find how much Selena spent, multiply the amount by the price per pound. She spent 5.62 (3.49) = $19.61.

Answer Link
SenpaiTrill
SenpaiTrill SenpaiTrill
  • 12-01-2019

Hello there,

Selena bought 5.62 pounds of meat for $3.49 per pound. What is the total cost of the meat

Total cost: $19.61


Answer Link

Otras preguntas

A certain rock contains large,jagged pieces of other rocks,commented by fine particles.What type of rock is this? Explain
True or false: autotrophs are also known as producers.
Find the GCF of 6ab, 3a
10x^4+7x^3-12x^2 .Factor the Polynomial completely .Set each of the factors equal to 0 .Solve each of those equations for x
44% of 25 is what number??
Which is a true statement? A. –4.28 > –3.56 B. –4.37 < –1.63 C. 5.7 < 5.63 D. –13.9 > 4.63
Could someone show me how you would factorise : 9a(squared) - 6ab + 12ac - 8bc
Mario walked 3/4 mile to school and he walked back home. Then he walked 2/3 miles to the store and back home. How far did Mario walk altogether?
___________ like heroin, and cough syrups with codeine, can make a driver drowsy and unable to concentrate.
Which sentence contains a prepositional phrase? A. With the proper help, they'll complete the project early. B. They tried, although they didn't expect to win.