charles74 charles74
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Justine paid $1.16 for 2 pounds of bananas. Dave bought 2.5 pounds of bananas at the same price that Justine paid. What was the total amount that Dave paid for his bananas

Respuesta :

here2help100 here2help100
  • 11-11-2018
1.16/2=0.58 so it was 0.58 per lb. and 0.58*2.5=1.45. the answer is $1.45
Answer Link

Otras preguntas

what is the acceleration of an 18 kg mass pushed by a 9 N force?
Can you factor 3x^2 +12x-36 ?
which organ is primarily responsible for absorbing nutrients from digested food.
100-99+98-97+96-95+...+8-7+6-5+4-3+2-1
What six reasons did the founding fathers give as the purpose for establishing the constitution?
A 1000 kg satellite travels with an orbital speed of 500 m/s around a planet at an orbital radius of 8000 km.  What is the mass of the planet?
Igneous rock was found near a campground. Which processes caused these rocks to form?
The moon is about 240,000 miles from earth . What is the distance written as a whole number multiplied by a power of ten
Round 6.512459 to the nearest ten thousandths?
in the number 550,is the value of the 5 in the tens place ten times greater than the value of the 5 in the hundreds place?explain why or why not