KingD3408 KingD3408
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

A price of a cake is c pounds . The total cost of buying 20 cakes is tpuonds. Write a formula for t in terms of c

Respuesta :

forsaken12641
forsaken12641 forsaken12641
  • 11-11-2018
for a single cake: c pounds.
for 20 cakes: t poucnds.
Thus, 20c=t
t=20c
Answer Link

Otras preguntas

Tony and Lauren are designing a soccer Uniform they want to use two colors on the shirt their choices are green, orange, yellow, purple, blue, and silver. How m
The ratio of boys to girls in a class is 5 to 6 which is an equivalent. Ratio
On a scale drawing with a scale of 1/20, the height of the building is 8 inches. How tall is the actual building in feet?
which expression has a value of 199
8b with explanation please
Given the function g(x) = -3x + 4, compare and contrast g(-2) and g(4). Choose the statement that is true concerning these two values. A. The value of g(-2) is
The cost of 3 scarves is $26.25 what is the unit price?
A square residential lot is measured to be 100 feet on each side, with a possible measurement error of 1% in each of the length and width. What is the absolute
What is the former name of the Manhattan area?
X^2+10x-6=0.........