julikkkkkk4030 julikkkkkk4030
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jenna bought 5 pounds of apples for 6.85 what is the unit price per pound of apples

Respuesta :

willowwoods13
willowwoods13 willowwoods13
  • 12-11-2018
6.85/5 = 1.37
One pound of apples costs $1.37
Answer Link
PiaDeveau PiaDeveau
  • 02-09-2019

Answer:

The price of 1 pound apple = 1.37.

Step-by-step explanation:

Given : Jenna bought 5 pounds of apples for 6.85 .

To find : what is the unit price per pound of apples.

Solution : We have given

Price of 5 pound apple  = 6.85

Price of 1 pound apple = [tex]\frac{6.85}{5}[/tex].

Price of 1 pound apple = 1.37.

Therefore, The price of 1 pound apple = 1.37.

Answer Link

Otras preguntas

Which option should be underlined when it is handwritten on a piece of paper? the name of the channel a television show is on the title of a television show the
As part of the Monroe Doctrine, the United States demanded that European powers: O A. stop participating in the trading of enslaved people. B. establish democra
Boris made $306 for 18 hours of work. At the same rate, how many hours would he have to work to make $119?
OMG PLS HURRY IN TEST!! Select the correct answer. Which graph represents this system of inequalities? y > x + 3 y ≤ 5x − 1
Find the value of x need help
How should a fanily protect child rights?​
What is the purpose of a persuasive letter?
What is the correct form of the equilibrium constant for the reaction of hydrogen and oxygen to form water? The equation is: 2H 2( g) + O 2( g) ⇌ H 2O( g) Kc
(x+1)/(x+2)=3/4Solve the equation​
quelqu'un peut m'aider?​