laceybudd3274 laceybudd3274
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

Sara pays $6.24 for 13 pencils. If each pencil is the same price, what is the cost of one pencil?

Respuesta :

lisboa lisboa
  • 21-11-2018

Sara pays $6.24 for 13 pencils.

The cost of 13 pencils = $6.24

We need to find the cost of one pencil

To find the cost of one pencil, we use unitary method

Cost of one pencil can be found by dividing the cost of 13 pencil by 13

cost of one pencil = cost of 13 pencils divide by 13

= [tex]\frac{6.24}{13}=0.48[/tex]

The cost of one pencil is $0.48



Answer Link

Otras preguntas

Find the product of (-10)(2)(-5)
The Alternative for the Americas agreement of the early 2000s is primarily aimed at
4. an important role in fungi in an ecosystem is ( 1 point ) A. performing photosynthesis B. breaking down dead organisms C. making alcohol D. killing bacteri
34=2x+8(x+3) Help me solve please?
What is 4/16 in simplest form?
In what present-day state did the Trail of Tears end?
Round 431,363 to the nearest ten thousand?
Hey, need help with these 2 questions, would be so grateful 1) Sentences that state a fact or opinion are written in which verb mood? A) Indicative B) Imperativ
What was the main effect of the 1763 Treaty of Paris A. France gained more Canadian territories. B. Spain lost all its holdings in North America C. Britain gain
lowest possible numerator and denominator 3/16 ÷ 2/3 =